Poznając Polskę, tym razem Zajączki zawitały do Krakowa i razem z Lajkonikiem zwiedziły miasto. Poznały legendy, znane postacie, tradycje i zwyczaje krakowskie. Kończąc spacer ulicami Starego Miasta, zawitały do jednej z cukierenek na tradycyjny krakowski pischinger. A ponieważ bardzo dokładnie poznały tajniki jego wykonania, teraz pewnie częściej będzie gościł na ich stołach :)
Zajączki w Krakowie
Wielcy Polacy w przedszkolu - Józef Piłsudski
Realizując projekt „Wielcy Polacy” przedszkolaki z grupy Zajączki dowiedziały się, co to były Legiony Polskie, kim był Józef Piłsudski i jaką rolę odegrał w odzyskaniu niepodległości. Następnie zdobyły informacje o ukochanej klaczy Marszałka i z zaciekawieniem wysłuchały informacji o jego psie. Na koniec wykonały prace plastyczną „Kasztanka”.
Przedszkolaki omawiały również postawy patriotyczne, jakie można prezentować względem Narodu Polskiego. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w zajęciach. Wspólnie powtarzały poznane wcześniej wiadomości, między innymi to, czym jest patriotyzm, kim jest patriota, jak powinien zachowywać się patriota, co należy robić, żeby być prawdziwym patriotą.Po wielkiej “burzy mózgów” przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do tworzenia wspólnego Kodeksu Młodego Patrioty.
Poczta Polska i praca listonosza.
Przez cały miniony tydzień Żabki uczestniczyły w zajęciach dotyczących pracy listonosza i działalności Poczty. Dowiedziały się jak wysłać list lub paczkę. Odwiedziły placówkę Poczty Polskiej w Świątnikach Górnych. Rozmawiały z panią Naczelnik o pracy na poczcie i pracy listonosza. Wspólnie zrobiły kącik poczty w sali przedszkolnej, w którym świetnie się bawiły. Projektowały znaczki pocztowe a na koniec napisały listy do Świętego Mikołaja.
Święto Niepodległości
Uroczyste obchody Święta Niepodległości to tradycja naszego przedszkola. W tym roku wspólne spotkanie z jego okazji przygotowały dzieci z najstarszej grupy wiekowej - Zajączków, które śpiewem i tańcem opowiedziały młodszym kolegom i koleżankom o Polsce i jej walce o niepodległość. Uroczystość uświetniły odwiedziny Burmistrz Miasta i Gminy Świątniki Górne Pani Małgorzaty Duży wraz z Panią Magdaleną Tatarczuch, przedstawicielem Działu Promocji. Święto było także okazją do spotkania się dzieci z przedszkola w Świątnikach i dzieci z oddziału w Rzeszotarach.
Korzystając z okazji, Zajączki zaprosiły także do wspólnego świętowania swoich Rodziców. Wszystkim serdecznie dziękujemy za obecność!
1
Spotkanie z autorem
W ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” odbyło się spotkanie z autorem bajek p Wiesławem Drabikiem w dniu 15 listopada 2021. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie grupy - zarówno z przedszkola w Świątnikach Górnych, jak i z Rzeszotar. Wszystkie dzieci otrzymały książeczki autorskie do domu.
Wytrysła Wisła z gór...
Poznając Polskę, nie można nie zwrócić uwagi na królową polskich rzek - Wisłę. I to właśnie wokół niej koncentrowało się podczas zajęć zainteresowanie Zajączków. Podróżując z biegiem Wisły, dzieci zajrzały do jej źródeł - Beskidu Śląskiego, poznały legendę o Białej i Czarnej Wisełce, powędrowały palcem po mapie wzdłuż jej brzegów, zaglądając do wybranych miast i miejscowości i dotarły aż do jej ujścia do Bałtyku. Przy okazji poznały też kilka właściwości fizycznych wody podczas zabaw badawczych, wyczarowały na kawałku folii własną mini-rzekę i zmierzyły długość samodzielnie wykonanej Wisły za pomocą różnych miar.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki z grupy Zajączki wzięły udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Później były zabawywy magające wykazania się znajomością treści bajek - tych znanych i mniej znanych. Dzieci m.in. rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz poprzeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe oraz zabawy ruchowe. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami. Wtym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
Żabki realizują projekt „Z biegiem Wisły” i poznają Kraków
Wdrażając projekt do codziennego rozkładu zajęć w przedszkolu chcemy, aby dzieci poznały swoją ojczyznę poprzez zwiedzanie najciekawszych miejsc w Polsce. Tym razem przedszkolaki poznały Kraków. Zapoznano je z najważniejszymi postaciami historycznymi, zabytkami ,a także omówiono najciekawsze legendy: „O powstaniu grodu Kraka”, „O lajkoniku” oraz „O smoku Wawelskim”. Dzieci oglądały tradycyjny strój krakowski i nauczyły się tańczyć Krakowiaka. Brały udział w zabawach parateatralnych, a na koniec wykonały piękne prace plastyczne uwieńczające tydzień krakowski.
Warsztaty przyrodniczo – plastyczne „Kolorowa Planeta”
Podczas warsztatów Wiewióreczki wykonały makietę Krakowa. Malowały, lepiły z plasteliny, kleiły, wycinały, a co najważniejsze.....myślały twórczo..Jak?, gdzie? W jaki sposób? Itp. Pomysłów było dużo tylko z realizacją było gorzej. Ale się udało!!!
Wiewióreczki i „Zaczarowany Kraków”
Grupa Wiewióreczek przez cały tydzień zaznajamiała się z Grodem Kraka. Poznawała legendy: o Kraku, oczywiście – Smoku Wawelskim, lajkoniku, hejnale i zaczarowanych gołębiach. Podziwiała „Dzwon Zygmunta”, Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki – chociaż tylko na ilustracjach i filmach edukacyjnych, ale za to obwarzanki były prawdziwe i przygotowane przez nich samych według tradycyjnego przepisu. Przedszkolaki zrobiły smoka ziejącego..bibułą, lajkonika z plasteliny i folii aluminiowej, smoka z plasteliny, owieczki i gołębie. Na koniec wykonały makietę Krakowa a stroje krakowiaka i krakowianki przymierzały bez końca. Był to już drugi temat z koncepcji Przedszkola "Idziemy przez Polskę”. W pierwszym tygodniu poznawaliśmy swoją miejscowość – Rzeszotary,
Moja miejscowość
Najbliższe otoczenie jest dla dziecka jego „małą ojczyzną”, światem, który jest ważny i stanowi podstawę wartości patriotycznych. Dzieci z grupy „Żabki” przekonały się, że Świątniki Górne to miasto z historią. Rozwój, przedsiębiorczość i pozycję na rzemieślniczym rynku zawdzięczają świętej Królowej Jadwidze.
Dzień Dyni u Sówek i Wiewiórek
Wczoraj Sówki i Wiewiórki obchodziły Święto Dyni. Przedszkolaki poznały jeszcze bardziej dynie oraz sposoby jej wykorzystania. Dzień przebiegł im na wielu zabawach ruchowych z wykorzystaniem dyń, a na koniec wykonały piękne prace plastyczne.
Historia Kroniki
- Marzec 2024
- Grudzień 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wszystkie