W minionym tygodniu dzieci z grupy „Zajączki” miały okazję skorzystać z ekologicznej ścieżki sensorycznej. Do wykonania takiej ścieżki zostały wykorzystane rzeczy, które zazwyczaj wyrzucamy do koszy na plastik, metal, papier. Wybrane przedmioty miały różną fakturę, aby pobudzać zmysły dzieci: plastikowe butelki, rolki po papierze, folia bąbelkowa, nakrętki, gazety, reklamówki, metalowe nakrętki od słoików. Dzieci spacerowały po wypukłych opakowaniach, przez co stymulowały receptory znajdujące się w stopach. Chodzenie po takiej ścieżce usprawnia motorykę dużą oraz poprawia równowagę i koordynację ruchową. Ścieżka sensoryczna pozwala rozwijać wyobraźnię dotykową, która jest niezbędna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko. Spacer po wyznaczonej trasie sprawiał dzieciom mnóstwo radości. Każde kolejne przejście po ścieżce było coraz pewniejsze, odważniejsze, aż dzieci zdjęły skarpetki i spacerowały boso. Później dzieci posegregowały śmieci zebrane ze ścieżki sensorycznej i wrzucały do odpowiednich pojemników.
Ekologiczna ścieżka sensoryczna
GMINNY KONKURS EKOLOGICZNY „Choć mało latek mam, na ekologii się znam”
26 kwietnia czwórka dzieci z grupy „Zajączki” uczestniczyły w gminnym konkursie ekologicznym „Choć mało latek mam, na ekologii się znam”, który odbył się w Strażnicy Kultury w Świątnikach Górnych, a organizowany był przez Przedszkole Samorządowe nr 2 w Świątnikach Górnych.
W konkursie wzięły udział zespoły reprezentujące 7 placówek z terenu gminy.
Pierwszym punktem programu konkursu była prezentacja ekostrojów wykonanych z surowców wtórnych. Modele i modelki zaprezentowali pomysłowe ekostroje na wybiegu. Dzieci odpowiadały na pytania otwarte i zamknięte, oceniały prawdziwość zdań. Pytania dotyczyły zagadnień związanych z ekologią, ochroną środowiska, przyrodą ożywioną i nieożywioną. Dzieci rozwiązywały również zadania. Jednym z nich była segregacja śmieci. Inne zadanie polegało na ułożeniu puzzli i nazwaniu zwierzęcia widocznego na fotografii. Dzieci opisywały również czego dotyczą piktogramy dotyczące szeroko pojętej ochrony środowiska. Końcowym zadaniem w konkursie było wykonanie plakatu z hasłem propagującym dbanie o naszą planetę.
Dzieci z naszego przedszkola zajęły II miejsce. Gratulujemy uczestnikom konkursu.
Nasze przedszkole reprezentowali:
Weronika G.
Franciszek B.
Nikodem F.
Miłosz G.
" Eko - przedszkole to my"
"Mamy tylko jedna Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas"
Florian Plit
W dniu 22 kwietnia dzieci z wszystkich grup przedszkolnych świętowały Międzynarodowy Dzień Ziemi.W naszym przedszkolu był to dzień w kolorze zielonym. Dla przedszkolaków zostało zorganizowanych wiele zabaw z ekologią w tle. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi. Podczas zajęć usłyszały jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Przedszkolaki w praktyczny sposób mogły wykorzystać wiedzę nt. segregacji śmieci, wrzucając odpady do odpowiednich pojemników. Dzieci wspólnie wykonały ekologiczne plakaty, które niosły podczas pochodu pobliskimi ulicami przedszkola. Był to wyjątkowy dzień, który nauczył dzieci jak dbać o naszą planetę.
Jak zostać archeologiem ?
Bycie Przedszkolakiem, to codzienne poznawanie świata. Wszystko co nas otacza staje się nam bliższe. Każdy nowy dzień, to inne wyzwanie przed nami i nowa wiedza do zdobycia, a nasze przedszkolaki miały możliwość poznawania przeszłości dzięki archeologii, o której opowiadał tata Oli z grupy „Sówek”. Archeolog przyszedł przebrany w średniowieczny strój z mieczem u pasa - co od razu zauważyły dzieci. Podczas zajęć opowiadał jak wygląda zawód archeologa , sposoby wydobywania zabytków, a następnie udostępnił dzieciom eksponaty, które ze sobą przyniósł. Okazuje się, że "bycie archeologiem" to również niezwykła przygoda, ale i ciężka praca aby nim zostać.Wizyta była dla przedszkolaków wspaniałą zabawą, a jednocześnie nauką i na pewno pozostanie na długo w ich pamięci.
Projekt „Jajko”
Grupa Żabek wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Jajko”. Dzieci dowiedziały się skąd biorą się jajka, poznały różne rodzaje jajek ( kurze, przepiórcze itp) . Poznały zwierzęta, które składają jaja. Analizowały budowę jajka (białko, żółtko), potrafią odróżnić jajko surowe od gotowanego, podawały różnorodne sposoby wykorzystania jajka w kuchni. Wykonywały eksperymenty z jajkiem np. gumowe jajko.
Dzień Marchewki
04 kwietnia w naszym przedszkolu, grupie "Sówek" z Rzeszotar odbył się Dzień Marchewki. Dzieci poznały jej zdrowotne właściwości oraz sposoby przygotowania do spożycia. W trakcie zajęć, z pomocą nauczyciela dzieci zrobiły sok, który później cały został spoży ty. Następnie ulepiły marchewki z plasteliny, a także wzięły udział w wielu zabawach ruchowych związanych z tematem dnia.
"Palma Wielkanocna"
8 kwietnia dzieci z grup "Sówki" i "Wiewióreczki" brały udział w warsztatach plastycznych pt.: "Robimy palmy wielkanocne". Celem warsztatów było nie tylko wspólne miłe spędzenie czasu, ale przede wszystkim przybliżenie dzieciom tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi i zgłębieniem ich symboliki. Zajęcia przebiegały w miłej i bezpiecznej atmosferze. Dziękujemy wszystkim rodzicom za przyniesienie materiałów przyrodniczych.
Wiosna u Zajączków
Wiosna to bardzo ciekawa pora roku. Przekonały się o tym Zajączki podczas bieżących zajęć przedszkolnych, gdy wraz ze swoimi paniami oraz z pomocą Rodziców poznawały jej uroki: od obserwacji przyrodniczych i prac ogrodowych, poprzez samodzielne sianie roślin i zakładanie hodowli, po prace plastyczne. A to wszystko w otoczeniu wiosennej scenerii kącika przyrody :)
"Narodowy Dzień Sportu"
6 kwietnia to święto wszystkich miłośników aktywności fizycznej i tych którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze sportem. Dzieci z grupy Sówki brały udział w konkurencjach sportowych: skok w dal, rzut piłeczką do celu, wyścigi kurczaczków i wiele innych. Wszyscy zawodnicy biorący udział w zawodach nagrodzeni zostali medalami oraz wielkimi brawami. Zawody przebiegły w miłej, radosnej atmosferze zdrowego i bezpiecznego współzawodnictwa.
ŚWIĄTNICKIE TRADYCJE ŚLUSARSKIEGO RZEMIOSŁA
5 kwietnia gościem gr. "Żabek" i "Zajączków" był dyrektor Muzeum Ślusarstwa w Światnikach Górnych Pan Andrzej Romek. Przedstawił on dzieciom kolekcję kłódek, narzędzia ślusarskie, a niektórych pozwolił bezpiecznie używać. Był też quiz wiedzy o świątnickim rzemiośle. Kontynuacja tematu będzie w najbliższym czasie w budynku muzeum
"ŻABKI" POZNAJĄ WIELKICH POLSKICH ARTYSTÓW
Kształtując postawę "małego patrioty" należy przybliżać dzieciom sylwetki wybitnych twórców naszej kultury narodowej. "Żabki" podziwiały wybrane obrazy Jana Matejki, dostrzegając bogactwo kolorów i różnorodność postaci. Zaznajomiły się z muzyką największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, a nawet próbowały malować jego muzykę. Ważnym akcentem tego tygodnia był mini koncert na gitarę uczennicy ze Szkoły Muzycznej.
Jan Paweł II
„Największą radością papieskiego serca są dzieci.
I największą troską serca papieża jest każde dziecko.
I miłością serca papieża ,tak jak Serca Jezusowego, jest dziecko”.
Jan Paweł II
Co roku 2 kwietnia obchodzimy rocznicę śmierci Wielkiego Polaka – Jana Pawła II – papieża. Mimo że nie żyje wspominają go wszyscy na całym świecie.Z tej okazji wszystkie grupy w naszym przedszkolu przygotowały szereg propozycji zajęć i zabaw dla dzieci upamiętniających papieża Polaka.
„Maszeruje wiosna”
"Maszeruje Wiosna, a ptaki wokoło lecą i świergocą głośno i wesoło. Maszeruje Wiosna, w ręku trzyma kwiat, gdy go w górę wznosi, zielenieje świat...... "Tak właśnie wyglądały pierwsze wiosenne tygodnie u Żabek.
Historia Kroniki
- Marzec 2024
- Grudzień 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wszystkie