Gdzie żyją niedźwiedzie polarne, dlaczego ustanowiono ich dzień i co my możemy zrobić dla tych sympatycznych misiów, "Żabki" dowiedziały się podczas zajęć zorganizowanych z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Niedźwiedzia Polarnego. Przy okazji odbyły także edukacyjną podróż na daleką Arktykę, zmierzyły swoje siły podczas zabawy ruchowej "Kra" oraz wykonały przestrzenną pracę plastyczną.
Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego
Zajączki w teatrze
W tym tygodniu dzieci z grupy Zajączków poznawały teatr. Poznały teatr jako miejsce kultury i sztuki, opanowały podstawowe pojęcia związane z terminologią teatralną. Wiedzą już, jakie rodzaje lalek mogą występować w teatrze, a same wykonały kukiełki z drewnianych łyżek. Poprzez samodzielne inscenizowanie własnych wymyślonych scenek mogły wczuć się w rolę aktorów, rozbudzając tym samym swoją wyobraźnię, kreatywność i ekspresje teatralną. Zabawa w teatr to świetny pomysł na spędzenie czasu nie tylko na zajęciach w przedszkolu ale również w rodzinnym gronie.
Światowy Dzień Dentysty
W ramach Dnia Dentysty dzieci z grupy Wiewióreczki dowiedziały się, w jaki sposób należy dbać o zęby oraz prawidłowo je myć. Do tego celu posłużyła nam wspólnie wykonana makieta uzębienia wykonana z butelek po wodzie oraz pojemników po jogurtach.
Wiosenne przebudzenie u Misiów
Dzieci z grupy Misie rozpoczęły wiosenne przebudzenie kącika przyrody. Dzisiejsze zajęcia edukacyjne miały na celu poszerzenie wiadomości dzieci na temat rozwoju roślin oraz założenie hodowli roślin w kąciku przyrody. Przedszkolaki wysiały do swoich doniczek nasionka kwiatów , podlały je i ułożyły w kąciku przyrody. Zajęciom towarzyszyła piosenka " Z nasionka ".
Teraz pora na codzienne obserwacje wzrostu naszych kwiatów.
Zajączki w świecie matematyki
Ostatni tydzień upłynął "Zajączkom" w typowo matematycznej atmosferze. Poprzez zabawę dzieci przyswajały dość trudne zagadnienia. Poznały działanie wagi szalkowej, mierzyły objętość cieczy przy zastosowaniu tej samej miarki, mierzyły długość dywanu, stolika, porównywały swój wzrost. Matematykę można zastosować w różnych zabawach: tematycznych, sportowych, konstrukcyjnych, układankach, a figury geometryczne mają swoje cechy, które systematycznie poznajemy.
DZIEŃ DINOZAURA W GRUPIE ŻABEK
Który dinozaur miał najdłuższą szyję? Czym się żywiły wielkie jaszczury? Dlaczego wyginęły dinozaury? Na te i jeszcze wiele innych pytań mogły uzyskać odpowiedź przedszkolaki z grupy Żabki podczas „Dnia dinozaura”. Szybko okazało się, że dzieci wiele wiedzą na ten temat i mają wśród dinozaurów swoich ulubieńców. Dzieci podczas zajęć klasyfikowały dinozaury na większe i mniejsze, mięsożerne i roślinożerne, brały udział w zabawach ruchowo – naśladowczych, wykonały pracę plastyczną, a podczas zabawy badawczej "Poszukujemy kości dinozaurów" dzieci dowiedziały się czym zajmuje się paleontolog.
"Gimnastyczne wyzwanie"
W dniach od 1 do 3 marca dzieci z grup: "Sówki" i "Wiewióreczki" wzięły udział w gimnastycznym wyzwaniu pt.: "Ekspresja - taniec dla dzieci". Zajęcia te powiązane były z comiesięcznymi warsztatami wokalno - tanecznymi "Wesołe nutki". Dobrej zabawy nie było końca.
Symetryczne obrazy
Dzieci z grupy ‘Żabki” wiedzą już czym jest symetria i że występuje wszędzie dookoła nas (ludzkie ciało, motyl, krajobraz górski z jeziorem, w którego tafli odbijają się szczyty). Na zajęciach kładały wzory na macie do kodowania, a następnie wykonały prace plastyczną „ Symetryczne odbitki”
Światowy Dzień Kota
17 lutego dzieci z grupy ‘”Żabki” obchodziły nietypowe święto „Światowy Dzień Kota”.W ramach projektu edukacyjnego „Z przyrodą na Ty” przedszkolaki wysłuchały opowiadania o kotku, a później uczyły się, w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami. Oglądały książeczki, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz rasami kotów. Poznały również koty z rodziny Kotowatych. Brały udział w konkursach takich jak: „zwijanie włóczki z przyczepioną na końcu myszką” , „z jakiej bajki ten kot uciekł”. Były też wesołe „kocie zabawy”.Na zakończenie wykonały pracę plastyczną „Kot z gazety”.Celem obchodów tego dnia było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt.
Sówki w Zakopanem
W ostatnich dniach dzieci z grupy "Sówki" przeniosły się do Zakopanego. Podczas wirtualnej wycieczki na Podhale dzieci odczuły czym jest góralska gościnność, poznały legendę o Giewoncie, zapoznały się z wyglądem stroju góralskiego oraz tańczyły w rytm góralskiej muzyki. Miały również możliwość skosztowania regionalnych przysmaków do których należy oscypek z żurawiną. Będąc w Zakopanem przedszkolaki wykonały wspólną pracę plastyczną jaką był górski szlak, pełen niebezpieczeństw, niespodzianek ale i wspaniałych widoków.
Zakopiańskie góry
W ubiegłym tygodniu Misie wybrały się w podróż do Zakopanego. Poznały różne najważniejsze informacje i ciekawostki o tym pięknym miejscu. Oglądały zdjęcia gór, poznały legendę o śpiących rycerzach. Misie dowiedziały się również jak wygląda strój góralski i jaki zapach ma oscypek. Mogły również skosztować pysznych serków, jednak nie wszystkim ich smak przypadł do gustu.
Żabki w słonecznej Italii
Zwiedzając Europę w minionym tygodniu Żabki zawitały do słonecznej Italii, gdzie zapoznały się z symbolami narodowymi, zabytkami architektury i sztuki, kulturą i zwyczajami oraz różnorodnością krajobrazów. Wędrując po regionach Włoch, poznały ich smaki - od słonecznych owoców ciepłego klimatu po cappuccino i cantuccini. Zdążyły także przeżyć kilka niezapomnianych chwil podczas karnawału w Wenecji, z bliska poznać tajemnice wulkanów, zaś w magiczny świat włoskich bajek wprowadził dzieci Carlo Collodi wraz z Pinokiem.
Niech żyje bal
Miniony czwartek był wyjątkowym dniem w naszym przedszkolu. Już od rana we wszystkich grupach spotkać można było postaci z bajek i filmów oraz innych bohaterów dziecięcych, a muzyka niosła się po całym przedszkolu. Tańcom i zabawom nie było końca. Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie dla naszych Milusińskich pysznego poczęstunku!
2
Sówki we Włoszech
08 – 12 luty 2021 r. był w grupie „Sówek” Tygodniem Włoskim. Po Holandii i Szwajcarii - Włochy to już trzecie państwo europejskie, w którym gościliśmy przez cały tydzień. Nasza viaggio in Italia (podróż do Włoch) obfitowała w wiele atrakcji i niespodzianek. Poznaliśmy mapę Włoch – charakterystyczny bucik, symbole narodowe – flagę i godło, posłuchaliśmy pięknego hymnu, odwiedziliśmy stolicę - Rzym i poznaliśmy legendę o założycielach miasta „Romulusie i Remusie” Zapamiętaliśmy, że samochód Fiat i Ferrari jest włoskiej produkcji oraz, że piłkarze włoscy należą do najlepszych na świecie. Próbowaliśmy swoich możliwości malarskich malując -„Damę z łasiczką.” Nauczyliśmy się w języku włoskim kilkazwrotów. Codziennie witaliśmy się też: buongiorno i żegnalismy: arrivederci. Znamy już najważniejsze miasta Italii oraz ich zabytki, wiemy dlaczego wieża w Pizie jest krzywa, dlaczego „Wezuwiusz” zniszczył Pompeje,rozpoznajemy Colosseum oraz najmniejsze państwo świata Watykan i miasto na wodzie – Wenecję. A jak Wenecja to i karnawał, na który maski zrobiły sobie dzieci same podczas warsztatów plastyczno-przyrodniczych „Kolorowa Planeta”. Pierwsza wyprawa do Włoch zakończyła się pieczeniem pizzy, która wyszła wyśmienita i w efekcie została schrupana przez małych kucharzy na drug śniadanie.
1
Bal karnawałowy u Sówek
W ramach tygodnia włoskiego, Sówki z Rzeszotar „poleciały” wyobraźnią na Bal karnawałowy do Wenecji. Przy akompaniamencie włoskich piosenek tańczyły, śpiewały oraz ucztowały. Poczęstunek przygotowali Rodzice, który dzieciom bardzo smakował. Na dowód publikujemy poniższe zdjęcia.
Woda wokół nas
Woda – to ona właśnie odgrywała główną rolę w ostatnich zajęciach w grupie Jeżyków. Wszechobecność wody i jej ogólna dostępność są dla nas faktem tak oczywistym, że istotne jest podkreślenie znaczenia wody w naszej codzienności i uświadomienie dzieciom, jak bardzo racjonalnie powinniśmy z niej korzystać. Zachęcaliśmy przedszkolaki do zabaw, badań i szeroko pojętej aktywności poznawczej, rozbudzaliśmy w naszych wychowankach troskę o planetę poprzez poszanowanie wody, tej niezbędnej do życia substancji.
Zajęcia taneczno - kulinarne u Sówek
W ostatnich dniach dzieci z grupy "Sówki" aktywnie uczestniczyły w warsztatach wokalno - tanecznych pt.: "Wesołe nutki" oraz przeniosły się do świata kuchni gdzie wspólnie uciekły ciasto z gruszką. Po aktywnym dniu z ochotą kosztowały własnoręcznie wykonane ciasto.
1
Co jest zdrowe, a co nie każda "Żabka" dobrze wie :)
Zdrowo żyć, to znaczy jak? - zastanawiały się w ostatnim czasie dzieci z grupy "Żabki". I wspólnie doszły do wniosku, że zdrowo to blisko natury, ekologicznie, higienicznie, z dużą dawką aktywności ruchowej i ... dobrą dietą. Systematyzując dotychczas zdobytą wiedzę i własne doświadczenia, dzieci określiły zasady zdrowego stylu życia. Przy okazji zapoznały się z pojęciem „piramida zdrowia” – jak wygląda i co zawiera. Dzieci stworzyły własną, wielką dywanową piramidę zdrowego żywienia. Realizując „pierwszy stopień” piramidy - aktywność fizyczna ”Żabki” wzięły udział w zawodach sportowych. Zaś podczas zabawy badawczej „Zdrowe - niezdrowe barwniki” przedszkolaki dowiedziały się że z marchewki powstaje naturalny barwnik - karoten.
Jesteśmy ECO - Dzień bez opakowań foliowych
25 stycznia w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Z przyrodą na TY” obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień bez opakowań foliowych” . Jest to święto nietypowe, ale bardzo ważne. Powstało, aby przypomnieć o zapobieganiu występowania odpadów w naszym środowisku.. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, co nie tylko sprzyja środowisku, ale również domowym oszczędnościom. Podczas zajęć rozmawialiśmy na temat różnych opakowań i odpadów, segregacji śmieci, a na koniec przedszkolaki ozdobiły torby papierowe według własnego pomysłu.
Żabki w Norwegii
„Żabki” realizując założenia edukacyjno - wychowawcze „Ekoprzedszkolak po Europie wędruje i wzorców ekologicznych poszukuje”, tym razem zawędrowały do Norwegii - zielonej krainy fiordów, wodospadów, elektrowni wodnych i wiatraków ... Poznając przyrodę i kulturę tego kraju, podglądały sposoby w jaki Norwegowie starają się dbać o środowisko naturalne i zastanawiały się, które z nich mogłyby znaleźć zastosowanie w naszym otoczeniu.
Historia Kroniki
- Marzec 2024
- Grudzień 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wszystkie